poniedziałek, 9 września 2013

Dieta marzywno-owocowa. Dobre samopoczucie i mnóstwo energii.

Dobre samopoczucie, mnóstwo energii, długie życie, młody wygląd... Wszystkie to jest osiągalne! Wystarczy jeść według jadłospisu, bazującego na surowych produktach roślinnych.
MAGICZNA DIETA WARZYWNO-OWOCOWA
Dobre samopoczucie, mnóstwo energii, długie życie, młody wygląd... Wszystkie to jest osiągalne! Wystarczy jeść według jadłospisu, bazującego na surowych produktach roślinnych.
Demi Moore, Pierce Brosnan, Edward Norton, Sting to zwolennicy najnowszego trendu w dietetyce - jedzenia surowych roślin. Nie gotują oni warzyw ani owoców, nie kupują gotowej żywności, takiej jak konserwy, sosy, mleko z kartonika czy kawa rozpuszczalna. Komponują posiłki z tego, co stworzyła matka natura. Czy mają rację, pałaszując wszystko na surowo? Jest mnóstwo korzyści wynikających z takiego sposobu żywienia: począwszy od niskiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów, poprzez zmniejszanie apetytu i masy ciała, zapobieganie przejedzeniu, oczyszczanie organizmu z toksyn, po równowagę hormonalną i ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Czemu więc nie spróbować? Zwłaszcza, że surowiznę najlepiej jeść właśnie latem (w naszym klimacie to nie może być całoroczna dieta).
Recepta na zdrowie
Najwięcej dowodów na poparcie menu z surowych owoców i warzyw można znaleźć, obserwując sposób odżywiania się Ekwadorczyków czy Indian z półwyspu Jukatan. Ich niskokaloryczna dieta bogata w produkty mleczne, świeże owoce i warzywa oraz w nasiona sprawiała, że długo żyli i byli przy tym silni, energiczni. Na zalety takiego jadłospisu wskazują też doświadczenia lekarzy, dietetyków oraz badaczy zajmujących się zdrowiem. Pod koniec XIX w. dr Bircher Brenner, jeden z pionierów nauki o odżywianiu, wyleczył się z żółtaczki, jedząc surowe jabłka. Potem, w 1897 r., założył słynną klinikę odżywiania w Zurychu. Proponowana tam terapia opierała się na spożywaniu świeżych i surowych warzyw, owoców i regularnych ćwiczeniach fizycznych. Dr Max Gerson, który żył w czasach dr. Brennera, wyleczył się z migren, nie jedząc konserwowanych i wędzonych produktów, soli i tłuszczy, a włączając do swojego jadłospisu świeże warzywa i owoce. W 1929 r. ta sama dieta została opublikowana jako lek na gruźlicę skóry, a potem gruźlicę płuc, raka, problemy z nerkami i sercem.
Siła i moc surowizny
Dieta warzywno-owocowa jest tak efektywna z kilku powodów. Po pierwsze, rośliny sadzone w zdrowej ziemi zawierają najwięcej substancji odżywczych, witamin i minerałów, i to w pełni naturalnych. Składniki te poprawiają  funkcjonowanie organizmu na dwóch frontach: regenerują zniszczone komórki oraz zapobiegają powstaniu chorób.
Po drugie, dr Edward Howell, twórca i badacz teorii enzymatycznej, twierdzi, że dysponuje badaniami potwierdzającymi, iż surowe produkty zawierają enzymy, które pomagają w trawieniu pokarmów w jamie ustnej i żołądku. Naukowiec ten założył także, że organizm ma ograniczoną zdolność produkowania enzymów do wszystkich funkcji metabolicznych. Wzmacnianie więc enzymami z surowych warzyw i owoców pozwoli mu na większe oczyszczanie z toksyn, wytwarzanie energii i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego.
Po trzecie, składniki, które występują w optymalnej ilości w świeżych warzywach, zwiększają produkcję limfocytów, czyli białych krwinek, bogatych w enzymy i wzmacniających odporność organizmu.
Po czwarte, świeże produkty zawierają odpowiedni poziom sodu i potasu, co wpływa na prawidłowe funkcjonowania błon komórek. Zwiększa to możliwości przyswajania składników odżywczych, wydalania toksyn i wytwarzania energii, zamiany glukozy w glikogen, regulacji pracy mięśni i przewodzenie nerwowe.
Po piąte, warzywa są bogate we wszystkie rodzaje włókien pokarmowych - lignin, celuloz, pektyn i glukanów - które spełniają różne funkcje w organizmie. Podnoszą zdolności perystaltyczne, zwiększając efektywność jelit w trawieniu i ochraniając organizm przed zatruciem resztkami jedzenia. Redukują ilość tłuszczu przedostającą się do krwi i „zarządzają", aby był w niej stały poziom glukozy. Zawdzięczamy im także chelatyzację, czyli wiązanie metali ciężkich, jak ołów czy kadm i odtruwanie organizmu. Pomagają także w regulacji populacji flory bakteryjnej w jelitach, a także stymulują syntezę ważnych witamin z grupy B oraz witaminy K.
Po szóste, surowe pokarmy zawierają także inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie jak: olejki, naturalne składniki antybakteryjne, hormony roślinne, bioflawonoidy, chlorofil.
Mają one ogromną moc działania, np.: 
  • olejki świeżego imbiru pobudzają produkcję soków trawiennych i ułatwiają trawienie;
  • naturalne antybiotyki w pestkach grejpfruta unieczynniają wirusy, drożdże, grzyby, pasożyty, robaki i bakterie;
  • hormony roślinny: np. diosgenim znajdujący się w dzikich ziemniakach (Wild yam) oraz kozieradce, czarnuszce obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ból w stanach zapalnych, łagodzi uderzenia gorąca podczas okresu menopauzy;
  • bioflawonoidy: np. rutyna z gryki pomaga w depresji, likwiduje siniaki i „pajączki"; 
  • chlorofil, występujący m.in. w młodych roślinach zbożowych, jak jęczmień i pszenica, zielone części roślin, zawiera magnez oraz budulce komórek i stymuluje ich wzrost.
Ważne wskazówki
Najlepszym sposobem, aby przekonać się, czy taka dieta jest dla kogoś odpowiednia, to wypróbowanie jej przez przynajmniej 10 dni i wtedy podjęcie decyzji. Gdy postanowisz przejść na ten sposób odżywiania, poprzedź to kilkoma dniami diety składającej się w 70 proc. z surowizny i w 30 proc. z gotowanych potraw. Podczas stosowania warzywno-owocowego menu, powinnaś zrezygnować z używek: kawy, herbaty, alkoholu. Zamiast nich polecamy picie ok. 1,5 litra dziennie wody wysokozmineralizowanej, bogatej w magnez, wapń i wodorowęglany - np. „Staropolanki 2000". Dzięki temu szybciej pozbędziesz się szkodliwych produktów przemiany materii oraz zasilisz organizm w brakujące mikro- i makroelementy.

Dieta trwa: tak długo, jak zechcesz, warto jednak skorzystać z niej w miesiącach letnich, kiedy warzywa i owoce są najwartościowsze i powszechnie dostępne w naszej strefie klimatycznej.
Dzienna dawka kalorii: ok. 1200.
Odchudza: 1 kg na tydzień.
Polecana: osobom, które chcą utrzymać swoją sylwetkę, mieć mnóstwo energii i pewność, że zdrowo się odżywiają.
Niewskazana dla: kobiet w ciąży oraz karmiących matek, dzieci i nastolatek, osób z chorobami przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki, wrzodami żołądka, nadwrażliwością jelita.
Szczególnie bogata w: fitohormony, błonnik, potas, magnez, wapń
Jadłospisy
ŚNIADANIE
Zawsze takie samo: płatki zbożowe, które możesz mieszać według własnego smaku oraz koktajl warzywny lub owocowy, o dowolnej kompozycji.
Przykład śniadania:
Ok. 3 łyżek musli nasączonych przez noc w soku wyciśniętym z jednej pomarańczy lub grejfruta, starte jabłko, posiekane orzechy. Wymieszaj składniki i posyp cynamonem albo imbirem. Do picia - koktajl z jogurtu naturalnego (ok. 150 g) i jagód (szklanka) lub innych owoców
PONIEDZIAŁEK
Chłodnik na bazie zsiadłego mleka, ze startym ogórkiem, rzodkiewkami, drobno posiekanymi listkami botwinki, wymieszany z sokiem wyciśniętym z buraków; sałatka zielona z awokado i kiwi 
Składniki na 2 porcje sałatki: pokrojone awokado, 2 pokrojone i obrane kiwi, kilka liści sałaty, garść rukoli, pokrojony świeży ogórek, łyżka posiekanej natki, sok wyciśnięty z cytryny.
Awokado i kiwi wymieszać z natką, polać sokiem z cytryny, dodać ogórek. Ułożyć na liściach sałat.
PODWIECZOREK
3 kulki lodów waniliowych polane szklanką musu z malin
KOLACJA
1/4 melona posypanego nasionami sezamu, czarnuszki i świeżych ziół; sok wyciśnięty z marchewki
WTOREK
OBIAD
Sałatka szpinakowa z sosem
Składniki na 2 porcje: szklanka posiekanego szpinaku, szklanka pokrojonego kalafiora, kilka pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół, sok z ? cytryny, łyżka posiekanej kolendry, łyżka pokruszonego sera pleśniowego
Wszystkie składniki wymieszaj, skrop sokiem z cytryny, przypraw.
PODWIECZOREK
Jogurt naturalny 150g, 10 orzechów laskowych, ? szklanki malin
KOLACJA
Sałatka z soczewicy i pomidorów
Ok. 3 łyżek gotowanej soczewicy, pokrojony pomidor, kilka róż kalafiora, posiekana dymka, twarożek (najlepiej wyprodukowany przez ciebie z mleka zsiadłego). Składniki wymieszaj, przypraw kozieradką i kardamonem.
ŚRODA
OBIAD
Omlet z dwóch jaj, posypany świeżymi listkami bazylii, liście sałat przyprawione kozieradką.
PODWIECZOREK
Surówka z pomidorków koktajlowych, ogórka i cząstek różowego grejpfruta, posypana listkami świeżej mięty i lubczyku.
KOLACJA
Sałatka z kaszy gryczanej
Składniki dla 2 osób: torebka kaszy gryczanej (ok. 100 g), obrana i pokrojona w cienkie paseczki gruszka, garść rukoli, ok. 50 g białego sera, kilka rzodkiewek pokrojonych w plasterki, łyżka pestek dyni, szczypta imbiru.
Ugotuj kaszę, wystudź i dodaj do niej pozostałe składniki. Wymieszaj i przypraw. Podawaj ze świeżym sokiem z marchewki.
CZWARTEK
OBIAD
Chłodnik z zielonego groszku z miętą
Składniki na 4 porcje: 2 łyżki oliwy, ćwiartka kapusty włoskiej, groszek cukrowy łuskany ok. 400g, 0,75 litra wody, łyżka posiekanej mięty i melisy.
Kapustę i groszek duś 5 minut na oliwie, dolej wodę, doprowadź do wrzenia, gotuj 5 minut. Całość zmiksuj. Schłódź w lodówce. Przed podaniem posyp ziołami.
PODWIECZOREK
Surówka z pokrojonej brzoskwini, moreli i rukoli, posypana świeżą miętą.
KOLACJA
Pizza ze świeżymi pomidorkami.
PIĄTEK
OBIAD
Chłodnik z kiełkami
Składniki na 4 porcje: opakowanie (ok. 200 g) ostrych w smaku kiełków, np. rzeżuchy, rzodkiewki, sok wyciśnięty z połówki cytryny, ok. 0,5 l kefiru lub zsiadłego mleka
Kiełki zmiksować z sokiem z cytryny i kwaśnym mlekiem. Schłodzić przed podaniem.
PODWIECZOREK
Surówka z pokrojonego jabłka, gruszki skropionych sokiem z cytryny i  obranym orzechem włoskim
KOLACJA
Kromka chleba pełnoziarnistego, posmarowana pastą z cieciorki i pieczywa, surówka z listków sałaty, endywii, młodego szpinaku, liści nasturcji, lubczyku, posypana czarnuszką
SOBOTA
OBIAD
Chłodnik z soku wyciśniętego z buraków, kefiru, pokrojonego świeżego ogórka, rzodkiewek i koperku
PODWIECZOREK
Sałatka owocowa
Składniki dla 2 osób: ? melona (lub arbuza), pokrojona w kawałki gruszka, szklanka truskawek lub winogron. Sos: 2 łyżki soku z cytryny i pomarańczy, łyżeczka alkoholu
Z melona wydrąż kulki (arbuza pokrój w kostkę) i połącz je z pozostałymi owocami na godzinę przed podaniem. Polej sosem i włóż do lodówki do schłodzenia. Po wyjęciu możesz udekorować świeżą miętą.
KOLACJA
Surówka z marchewki startej na tarce z dużymi oczkami, kwaśnego jabłka, dwóch moreli, kiełków rzodkiewek, czarnuszki i pestek słonecznika
NIEDZIELA
OBIAD
Kluski przygotowane z ugotowanych ziemniaków, sera i świeżych listków szpinaku; sok wyciśnięty z jabłek i marchewki
PODWIECZOREK
Morele albo brzoskwinia z jeżynami
KOLACJA

Tabbouleh; liście sałat
Składniki na 6-8 porcji: 300 g kaszki kuskus, 0,5 l wody, 4 łyżeczki oliwy, 60 ml soku z cytryny (1/3 szklanki); filiżanka posiekanej świeżej mięty i kozieradki, pokrojony świeży ogórek, 2 duże pomidory pokrojone w kostkę, posiekana w kostkę czerwona cebula, przyprawy do smaku
Kaszkę przygotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu. Wymieszaj z pokrojonymi warzywami, ziołami, sokiem z cytryny i oliwą. Chłódź w lodówce przynajmniej przez 2 godziny przed podaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz również :